Zespół folklorystyczny "Frelki"

Historia zespołu

Początki zespołu to rok szkolny 2010/2011. Wówczas grupa uczniów  wystartowała po raz pierwszy w Wojewódzkim Konkursie „Edukacja  Regionalna w Szkole" organizowanym przez Kuratorium Oświaty w    Katowicach. Po sukcesie w tym trudnym, czteroetapowym konkursie zrodził się  pomysł stworzenia zespołu ludowego w naszym gimnazjum. Chętnych nie    brakowało. Autentyczne stroje ludowe były zbierane już od kilku lat - uczniowie  przynosili stare zdjęcia (zostały zarchiwizowane komputerowo), sprzęty  codziennego użytku, a przede wszystkim dużo ubrań po swoich prababciach.  Zebrała się spora kolekcja. Po czyszczeniu i renowacji mazelonki zyskały drugie  życie. Na wzór dawnego stroju został odtworzony strój panieński z wiankiem. Dziewczęta miały już w czym występować - śpiewać i tańczyć. Trochę gorzej wyglądała sytuacja ze strojami dla chłopców, początkowo były wypożyczane, z czasem dorobiliśmy się również kolekcji męskiej.

Zespół początkowo nosił nazwę "Śląskie Dziołchy", ponieważ występowały w nim same dziewczęta. Po dwóch latach dołączyli chłopcy i zaczęły się protesty odnośnie nazwy zespołu. W taki sposób zrodziły się "Śląskie Dziołchy i Synki". Zespół brał udział w uroczystościach szkolnych, prezentował swój program przed gośćmi szkoły z kraju i z zagranicy, promował szkołę w licznych konkursach, dawał koncerty przed społecznością lokalną, występował na zaproszenie różnych instytucji. Każdego roku uświetniał dożynki parafialne. Młodzież wystąpiła na żywo z przedstawieniem słowno - muzycznym pt. "Sanktuarium wielu narodów" przed kamerami TV Trwam na zaproszenie proboszcza parafii Matki Bożej w Raciborzu. Przede wszystkim jednak uczniowie świetnie się bawili, jednocześnie kultywując tradycje swej Małej Ojczyzny.

W roku szkolnym 2014/2015 w ramach zespołu wyłonił się dodatkowy podmiot wykonawczy - ludowy zespół wokalny „Frelki". Jak nazwa wskazuje, w skład zespołu wchodziły same dziewczęta, które zajęły się tylko prezentacją regionalnych pieśni. Ich działalność od samego początku była jednym pasmem sukcesów! Zaangażowanie dziewcząt było ogromne, do tego dochodziła radość z tego co robiły plus niewątpliwy talent - wszystko to złożyło się na wygraną w każdym konkursie, w którym wzięły udział! Potencjał „Frelek" został szeroko zauważony - zostały zaproszone przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" na występy do ich siedziby  w Koszęcinie. "Śląsk" zaprosił również dziewczęta do udziału w Europejskim Konkursie  "Rozśpiewany Śląsk". „Frelki" otrzymały zaproszenie na nagranie na żywo do Telewizji TVS, które było ogromnym przeżyciem dla dziewcząt , ich rodzin i przyjaciół oraz ukoronowaniem dobrej passy. Opiekunem zespołu od początku jego istnienia jest p. Aleksandra Fleger, z wykształcenia nauczyciel, z zamiłowania folklorysta i pasjonatka kultury i twórczości regionalnej Śląska.