Dzisiaj o godz. 17.00 w auli G3 odbędzie się spotkanie dla rodziców ze specjalistami prowadzącymi zajęcia z młodzieżą pt. „Przewodnik po dżungli kontaktów z nastolatkiem”. Prowadzący szkolenie będą udzielać praktycznych wskazówek dotyczących wychowania młodych ludzi. Po spotkaniu odbędą się zebrania z rodzicami w poszczególnych klasach. Zapraszamy
Na czwartej lekcji z okazji Dnia Patrona odbył się na auli uroczysty apel. W części oficjalnej został wprowadzony poczet sztandarowy Gim3, a później odśpiewano hymn państwowy.
Na początku uroczystości wszystkich uczniów i nauczycieli powitała pani dyrektor Renata Dradrach – Szweda, która przedstawiła plan apelu. Następnie w ciepłych słowach przedstawiła i wyraziła uznanie za działalność naukową nauczyciela historii dr. Norberta Miki oraz zaprosiła wszystkich do wysłuchania jego prelekcji. Następnie głos zabrał dr Norbert Mika, który w postaci prezentacji multimedialnej przybliżył życie i działalność Augustyna Weltlza na Raciborszczyźnie. W dalszej części apelu głos zabrała pani Sylwia Labocha, która razem z panią dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody za Szkolny Konkurs Wiedzy o Augustynie Welztlu. Oto wyniki: I m – Justyna Benek, II m. – Agata Kielar, III – m. Wiktoria Hnatyszyn. Później wyróżniono drużynę, która zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, są to Magdalena Nowak, Magda Grygiel oraz Dominik Kulot. Zespół został przygotowany przez nauczyciela plastyki, Mariusza Janickiego. Podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy przygotowali konkurs BRD w Gim3, są to p. Małgorzata Mikieko, p. Małgorzata Dastig, p. Monika Pytel oraz szkolna pielęgniarka,p. Maria Hawlicka. Na koniec pani dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom za zaangażowanie w organizację Dnia Patrona w Gim3, wręczając im specjalne dyplomy. Podziękowała również uczniom, którzy pamiętali o stroju galowym tego dnia, uświetniając swoją postawą, Dzień Patrona Gim3.
Rozegrany został Szkolny Turniej Piłki Nożnej dla chłopców z klas I - III, którego opiekunem była p. Magdalena Szymczycha, nauczyciel wychowania fizycznego. Zawody były podsumowaniem projektu edukacyjnego uczniów klasy II B.
W turnieju wzięło udział 6 drużyn.
Oto wyyniki rozgrywek:
I miejsce – klasa 3c
II miejsce – klasa1b
III miejsce - klasa 2a
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i słodycze. Gratulujemy!
Podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły – Augustyna Weltlza, został przeprowadzony Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej, w którym wzięło udział 24 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jurry w składzie: s. Krystyna Błędowska, p. Teresa Paskuda oraz p. Marek Rapnicki po dwugodzinnych przesłuchaniach wybrało najlepszych recytatorów. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobyła Zofia Skawińska (Szkoła Podstawowa nr 18), a w kategorii gimnazjum – Marta Halfar (Gimnazjum nr 1). Konkurs był objęty patronatem Starosty Raciborskiego, p. Ryszarda Winiarskiego oraz Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu. W imieniu pomysłodawcy i organizatora konkursu, ks. Artura Juzwy, wszystkich uczestnikom i nauczycielom dziękujemy za udział, a wygranym gratulujemy sukcesu!
8 maja świętowaliśmy Dzień Patrona, a także były to tzw. Dni Otwarte G3. Po 3 lekcji zajęcia w szkole przybrały inną, ciekawą formę. Rozpoczął się wtedy Festiwal Nauki i Sportu, który przygotowywali nauczyciele z Gim3 oraz z Zespołu Szkół w Pietrowicach Wielkich. Uczniowie brali udział w profesjonalnych warsztatach z programowania, oglądali pokaz robotyki, uczestniczyli w doświadczeniach chemicznych i fizycznych. Na innych stanowiskach gimnazjaliści wykonywali prace z papieroplastyki, uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich lub matematycznych. W tym dniu wiele się działo. W ramach Dni Otwartych naszą szkołę odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18, którzy mogli zobaczyć i podziwiać koncert Frelek, posłuchać, co mają do powiedzenia czarownice w Kąciku Czytelniczym, a także wziąć udział w festiwalu nauki. W sali A-2-3 angielska królowa i król częstowali herbatką i ciasteczkami. Na boisku szkolnym też wiele się działo, przeprowadzono szkolny turniej piłki nożnej i mecze piłki siatkarskiej. Dzień był bardzo bogaty i różnorodny, na pewno nasz patron, Augustyn Weltzel, byłby z niego zadowolony.
Dyrektor szkoły, pani Renata Dradrach-Szweda oraz koordynator wymiany młodzieży p. Renata Klobuczek składają szczere słowa uznania oraz podziękowania na ręce rodziców, uczniów oraz całych ich rodzin za ogromne zaangażowanie, w już niestety minionej kwietniowej wymianie z Gymnasium w Roth. Dzięki waszym wysiłkom możemy zaliczyć kolejne spotkanie z niemieckimi rówieśnikami naszych gimnazjalistów za udane. Należy tutaj przypomnieć, iż program wymiany został zrealizowany także dzięki dofinansowaniu PNWM „Jugendwerk”.
Planowana jest kolejna wymiana młodzieży ze znanym nam Gymnasium w Roth od 15.-22. września 2017r. Osoby chętne zapraszamy do udziału w tej fantastycznej przygodzie 😊 ! Zapisy u pani Renaty Klobuczek do końca maja 2017r.
Miejskie obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. maja oraz 96. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego rozpoczęły się o godz. 11.00 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Raciborzu, w której uczestniczyli m.in. posłanka na sejm RP p. Gabriela Lenartowicz, włodarze miasta na czele z Prezydentem Miasta Raciborza p. Mirosławem Lenkiem, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Raciborzu oraz przedstawiciele raciborskich placówek oświatowych, związków harcerskich, związków zawodowych, zakładów pracy i różnych instytucji. W tych obchodach nie mogło zabraknąć oczywiście przedstawicieli naszej szkoły. Uczniowie kl. II B, Maja Mańkiewicz, Tomasz Skiba i Diana Wallach z dumą kroczyli w poczcie sztandarowym. W uroczystościach wzięły także udział dyr. G3 p. Renata Dradrach - Szweda i dyr. SP 18 p. Danuta Skóra. Po mszy św. pochód ruszył pod pomnik arcybiskupa Józefa Gawliny, gdzie dyr. Gimnazjum nr 5 p. Dariusz Malinowski wygłosił okolicznościowe przemówienie, po którym żołnierze ochrony pogranicza oddali salwę honorową, a następnie poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
Chętni uczniowie z klasy IA i IB wraz z wychowawcami spędzili ze sobą piątkowy wieczór, tak na dobry początek długiego weekendu. Oprócz treści dydaktycznych był czas na relaks i zabawę, stąd gry ruchowe m.in. w ciuciubabka, "gorące krzeseła", „Zgadnij, kim jestem”, które wywołały wiele pozytywnych emocji i śmiechu. Atmosfera w ciągu całego wspólnie spędzonego czasu była świetna. Na pewno to nie będzie ostatni tego typu wieczór. Uczniowie bawili się naprawdę wspaniale, jak na wspaniałych uczniów przystało.Pomysłodawczyniami i organizatorkami spotkania były p. I. Dziki i p. I. Rumpel.
Dnia 07.03.2017 odbył się finał konkursu "Matematyka bez Granic". Konkurs ma niespotykaną formułę, gdyż startują w nim całe klasy. Jego celem jest otwarcie mentalnych granic między krajami, regionami i szkołami. Ma interdyscyplinarne zadania i jest adresowany do szerokiego kręgu uczniów, nie tylko do najlepszych matematyków. Liczą się w nim także: umiejętność współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowość, wyobraźnia, zdolności językowe i plastyczne. W bieżącej edycji uczestniczyło 281 klas z 136 szkół gimnazjalnych z całego kraju. Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział klasy 3A, która uplasowała się na 5 miejscu w regionie zachodnio - śląskim ( 29 w kraju ) oraz 3 B - 11 miejsce w regionie zachodnio - śląskim (46 w kraju ). Klasy do konkursu przygotowywały p. Justyna Fichna - Wójcik ( 3A ) oraz p. Małgorzata Mikieko ( 3B ). Uczniom klas 3A i 3B gratulujemy wysokich miejsc.[JFW]
Magda Grygiel, Magdalena Nowak, Kacper Klinos i Szymon Błaszczyk z klasy 3a brali udział w XI Powiatowym Konkursie Ekologicznym „Dla siebie i dla Ziemi”, którego organizatorem było II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Uczniowie rozwiązywali obszerny test z zakresu ekologii, po którym mieli okazję zwiedzenia szkoły oraz zapoznania się z jej ofertą edukacyjną. Jak co roku wszyscy uczestnicy konkursu i ich opiekunowie mogli zjeść pyszne śniadanie ekologiczne.
W dniu 25 kwietnia, w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – etap powiatowy. Patronat nad imprezą objął Starosta Raciborski Ryszard Winiarski. Konkurs składał się z trzech części: pisemnej – testu wiedzy i skrzyżowań, jazdy sprawnościowej – toru przeszkód oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W turnieju wzięło udział 11 drużyn, w tym 5 ze szkół podstawowych i 6 z gimnazjów, z terenu całego powiatu raciborskiego. Uczniowie udowodnili, że bardzo dobrze znają zasady ruchu drogowego, wiedzą jak udzielić pierwszej pomocy oraz potrafią sprawnie przejechać tor przeszkód. Organizatorami turnieju byli: Powiatowa Komenda Policji w Raciborzu (główny sędzia: starszy aspirant Grzegorz Krupa) oraz Gimnazjum nr 3 w Raciborzu (koordynator – Małgorzata Mikieko). Nagrody dla zwycięzców turnieju zostały ufundowane przez Prezydenta Miasta Racibórz oraz Straż Miejską w Raciborzu.
Oto wyniki:
Szkoła Podstawowa:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 15 w Raciborzu
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13 w Raciborzu
Gimnazjum:
I miejsce – Gimnazjum nr 1 w Raciborzu
II miejsce – Gimnazjum nr 3 w Raciborzu
III miejsce – Zespół Szkół w Pietrowicach Wielkich
Indywidualnie najlepszymi byli:
– Błażej Lenartowicz z SP 15 w Raciborzu
– Adam Chromiec z G1 w Raciborzu
Uczniowie klas trzecich wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Pan Maciej Malinowski, nauczyciel języka polskiego oraz wicedyrektor II LO, zachęcał do wstąpienia w szeregi uczniów liceum - szkoły, która kształci profesjonalnie i niebanalnie, która pielęgnuje życzliwe relacje między młodzieżą a nauczycielami. Prowadzący wymienił wiele zalet II LO m.in.: wymiany międzynarodowe, wycieczki zagraniczne, klub uczniowski, prężnie działający SU. Następnie w formie prezentacji multimedialnej przedstawił bogatą i atrakcyjną ofertę edukacyjną oraz w przystępny sposób wyjaśnił gimnazjalistom zawiłości wyboru przedmiotów na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Czas do podjęcia decyzji o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej jest coraz krótszy, dlatego takie spotkania są dla gimnazjalistów ważne, szczególnie dla tych niezdecydowanych.
W klasach trzecich odbyły się lekcje profilaktyki. W kl. 3c nt. ,,Alkohol a ryzykowne zachowania młodych ludzi”. Uczniowie poznali podstawowe informacje na temat konsekwencji prawnych, psychologicznych i zdrowotnych, jakie wynikają ze spożywania alkoholu przez osoby nieletnie. Zaś w klasie 3a przeprowadzono zajęcia nt. ,,Wpływ dopalaczy na organizm człowieka ”, przedstawiono, jakie konsekwencje zdrowotne,psychiczne i fizyczne mogą być z eksperymentowania przez młodych ludzi z dopalaczami. Pokazano też film instruktażowy na temat: ,,Pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia zatrucia się dopalaczami ”. [DK]
Dzisiaj gimnazjaliści przystąpili go ostatniej części egzaminu gimnazjalnego, czyli testu z języka obcego nowożytnego. W naszej szkole uczniowie mieli możliwość zdawania języka angielskiego lub języka niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Większość nastolaktów zdecydowała się na język angielski. A co teraz? No cóż, nauka, po prostu nauka - bez presji i myśli o egzaminie, tylko dla przyjemności. :))
Kochani trzecioklasiści, dziękujemy Wam za wspaniałą i dojrzałą postawę, dzięki której egzamin gimnazjalny przebiegł bez zakłóceń i w dobrej atmosferze, pomimo, co tu dużo mówić, stresującej sytuacji.
Podobnie jak wczoraj, punktualnie o godz. 9.00, uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Tym razem musieli wykazać się wiedzą z przedmiotów przyrodniczych tj. biologii, fizyki, geografii i chemii. Następnie, po niespełna godzinnej przerwie, gimnazjaliści stanęli przed największym wyzwaniem - testem z matematyki. Pytani o wrażenia uczniowie najczęściej odpowiadali, że test z pierwszej części i sprawił im większe trudności niż z matematyki.
Odświętnie ubrani trzecioklasiści, punktualnie o godzinie 9.00, przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Pierwszym testem był test sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. Po godzinnej przerwie, podczas której młodzież wymieniała się swoimi spostrzeżeniami na temat pisanego testu, poziomu trudności zadań, udzielonych odpowiedzi, gimnazjaliści zmierzyli się z testem z zakresu języka polskiego. Rozprawka na temat mocy sprawczej marzeń rozbudziła w wielu uczniach marzenia o dobrym wyniku z egzaminu gimnazjalnego. Jutro test matematyczno - przyrodniczy.
Od 13 kwietnia 2017 r. rozpoczyna się wiosenna przerwa świąteczna, która potrwa do 18 kwietnia.2016 r. Uczniowie klas trzecich 19 kwietnia przystąpią do pierwszej części egzaminu gimnazjalnego. Zaś uczniowie klas pierwszych i drugich w dniach, w których przeprowadzany jest egzamin gimnazjalny, zgodnie z rozporządzeniem MEN, zwolnieni są z zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Wszystkim uczniom Gimnazjum nr 3 i ich rodzicom życzenia szczęśliwych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie najbliższych składa dyr. szkoły p. Renata Dradrach - Szweda oraz grono pedagogiczne.
Atmosfera zbliżających się Świąt Wielkanocnych udzieliła się uczniom klasy Ic, którzy postanowili zasiąść przy świątecznym stole na lekcji wychowawczej. Nie zabrakło wielkanocnej babki i wielu innych smakołyków. Uczniowie opowiadali o tradycjach wielkanocnych w swoich domach, a niektórzy podjęli się zadania wykonania pisanki z czekoladowego jajka. Najwięcej emocji wzbudziło „egg –hunting”, czyli polowanie na jajka, które wcześniej zostały skrzętnie ukryte w różnych zakamarkach klasy. Na koniec wszyscy życzyli sobie wzajemnie „Wesołych Świąt”.
Przed świętami ukazał się nowy numer naszego szkolnego czasopisma „Dyzio Gimnazjalista” (2/95) , a w nim: aktualności, podsumowanie I semestru, sport, wywiady m.in. z Moniką Brzostek i Kingą Kołosińską, olimpijkami z Rio de Janeiro, które przeprowadziły Zuzia Grybsz, Monika Homola i Daria Krzanicka. Jak zawsze są recenzje książek i filmów, reportaże i felietony. Polecamy artykuł o naszych szkolnych bliźniaczkach pt. „Siostry z przypadku, przyjaciółki z wyboru”, a także opowiadanie Julii Lipińskiej pt. „Niezwykłe spotkanie”.
Tematem numeru są zmiany…jak wpływają na nasze życie. O nich rozmawialiśmy się z panią psycholog i uczniami, a nawet rodzicami, którzy mieszkają zagranicą. Polecamy wywiad z tatą Klaudii Butcher pt. „Ciekawy świata”. Poruszyliśmy temat przemian w polskich szkołach oraz najlepszych zmian w życiu naszych nauczycieli (sonda). W EkoDyziu o wiosennych zmianach w przyrodzie i świętach u państwa Klinosów, a w EuroDyziu o wymianie międzynarodowej ze szkołą w Roth.
Gazetę można nabyć w redakcji Dyzia Gimnazjalisty oraz przeczytać na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do lektury!
W dniu dzisiejszym uczniowie, którzy przyszli do biblioteki wypożyczyć książkę, otrzymali oprócz lektury słodką niepodziankę. Wbrew obiegowym opiniom wielu gimnazjalistów chętnie sięga po książkę i na czytaniu spędza swój wolny czas. Popularne wśród młodzieży jest także wymienianie się przeczytanymi książkami. Nawet podczas przerw międzylekcyjnych można zauważych nastolatków, którzy czytają swoje ulubione lektury.