Historia

Budynek szkolny, w którym obecnie mieszczą się dwie placówki    oświatowe: Szkoła Podstawowa nr 18 im. Książąt Raciborskich oraz Gimnazjum
nr 3  im. Augustyna Weltzla w Raciborzu, oddany został do użytku 1 września 1993 r. Do  roku 1999r., czyli roku przeprowadzenia reformy edukacji, w wyniku której  powołano gimnazja, w budynku mieściła się tylko wspomniana szkoła podstawowa.  Jej dyrektorem był wówczas p. Norbert Mika,  zaś zastępcą p. Danuta Skóra.  W latach  1995/1997 oddano do użytku dwie sale gimnastyczne oraz boiska sportowe i segment  dydaktyczny, natomiast w 1998r. kolejny budynek, w pomieszczeniach którego mieści  się do dziś dnia administracja, biblioteka, stołówka oraz aula.

21 maja 1997 r. Szkole Podstawowej nr 18 nadano imię Książąt Raciborskich.

Po powodzi w roku 1997 do wyznaczonej części budynków dydaktycznych SP 18 przeniesiono na okres od 1 września 1997 r.
do 31 sierpnia 1998 r. Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu. Budynek tej placówki mieszczącej się w dzielnicy Ostróg został zalany
 wymagał generalnego remontu.

W wyniku reformy edukacyjnej w Polsce 1 września 1999 r. obiekt został podzielony. Szkoła Podstawowa nr 18 zajęła segment dydaktyczny z wejściem od ulicy Ocickiej. Ponadto szkoła ta otrzymała parter tzw. segmentu B, łącznik B, salę gimnastyczną
z nawierzchnią parkietową i stołówkę szkolną. Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 18 została p. Danuta Skóra, natomiast wicedyrektorem – p. Sława Mądrzyńska-Galińska. Funkcje te pełnią do dnia dzisiejszego.

Nowo utworzone Gimnazjum nr 3 ulokowane zostało w pozostałej części obiektu z wejściem od ulicy Żorskiej. Dyrektorem gimnazjum został p. Norbert Mika, natomiast jego zastępcą p. Teresa Ćwik.

8 maja 2002 r. nadano Gimnazjum nr 3 w Raciborzu imię Augustyna Weltzla. W 2007 r. nowym wicedyrektorem została p. Izabela Kubita, zaś dotychczasowa p. wicedyrektor objęła funkcję prezesa ZNP w Raciborzu, którą sprawuje do dnia dzisiejszego.
           W 2010 r. oddano do użytku nowe obiekty sportowe typu orlik.  Oprócz tego obydwie szkoły wzbogaciły się o bieżnię tartanową oraz boiska do piłki plażowej.

W ramach realizacji międzynarodowych programów edukacyjnych tj. Socrates Comenius, Socrates Arion,  Comenius Regio, Jugendwerk podjęto współpracę z zagranicznymi placówkami oświatowymi m.in. Zakladni    Školą w Opavie- Kylešovicach na terenie Republiki Czeskiej, Eichendorffschule w Wetzlar oraz Gymnasium w Roth - Niemcy, Ysgol Clywedog w Wrexham – Walia (Wielka Brytania), Árány Janos Áltàlanos Iskola w Budapeszcie-Zugló –Węgry, Istituto Liceale Statale „G. Milli” w Teramo – Włochy, Zahalnooswitnaja Szkoła Nr 2 w Komsomolsku – Ukraina.

W roku 2016 ogłoszony został konkurs na stanowisko dyrektora szkoły, który wygrała p. Renata Dradrach - Szweda. Stanowisko to objęła 11 lutego 2016 r. Funkcję wicedyrektora pełni p. Donata Bułatek - Wypiór.